איך נזהה שיש תקלה בגיר של הרכב

איך נזהה שיש תקלה בגיר של הרכב

הרכב מקרטע או לא מאיץ כהלכה? הוא צורך פתאום הרבה יותר מדי דלק? הסיבות לכל אלה ולתקלות אחרות עלולות להיות בגיר של המכונית. כך תזהו שיש לכם בעיה בגיר.

למרות מה שאנחנו חושבים, כלי הרכב המודרניים שלנו אמינים יותר מתמיד. מרבית התקלות נובעות מתחזוקה לא נכונה או סדירה, ורק כאשר המכוניות מתיישנות, הן מגלות סימני שחיקה.

כדי להתמודד היטב עם בעיות במכונית, כדאי קודם כל למצוא מוסך טוב שבו תתחזקו את הרכב באופן סדיר. מוסך כזה אפשר למצוא בכל מקום, בין אם אתם גרים או עובדים בחולון או בכל מקום אחר.

מהם הסימנים לתקלות בגיר?

כמו המנוע, גם הגיר – תיבת ההילוכים – עובד קשה וחלקיו השונים נתונים לשחיקה מתמדת. רצוי מאוד להיות קשובים תמיד לקולות הרכב, להיות מודעים לצריכת הדלק הקבועה שלכם וכו’, כדי לדעת כיצד המכונית מתנהגת כאשר היא תקינה.

קולות לא ‘נכונים’ מהגיר

כל אחד מכיר את הרכב שלו ושומע אותו בצורה הטובה ביותר. אם אתם שומעים קולות או רעשים לא רגילים מכיוון תיבת ההילוכים, גשו למוסך. קולות כאלה יכולים להיות דומים ליבבה או זמזום, בגיר אוטומטי, וקולות “מכאניים” או קליקים בגיר רגיל. נקישות או קולות גריסה בהחלפת הילוך – בעיה.

רעידות ורעש גריסה

בגיר רגיל, רעש של גריסה בזמן החלפת הילוך מעיד בדרך כלל על קלאץ’ גמור. מצד שני, ייתכן והבעיה היא בסינכרון ובכל מקרה יש לגשת למכון גירים או למוסך.

בגירים אוטומטים, יש מעין קפיצה או רתיעה כאשר ההילוך לא משתלב בצורה נכונה וגם כאן, הסיבות יכולות להיות מגוונות ובכל מקרה יש לגשת למוסך.

הגיר לא מגיב

גיר מסונכרן ותקין יחליף הילוך או ייכנס להילוך הנכון בכל פעם שיידרש לכך. ‘היסוס’ בתגובה של הגיר או כניסה להילוך לא נכון הוא סימן לבעיה. בגיר רגיל, אם המנוע מעלה טורים בצורה חריגה אחרי החלפת הילוך ולא מגיב, יש בעיה בו או בקלאץ’. בגיר אוטומטי יהיו בעיות דומות בהחלפה לרברס או פרקינג.

הילוך לא משתלב

בעיה זו נפוצה יותר בתיבות הילוכים ידניות, והיא נובעת לרוב מקלאץ’ הרוס או גמור. מצד שני, הסיבה לכך יכולה להיות גם חוסר בנוזל או שמן גיר, שמן גיר שגוי (אחרי טיפול!) ועוד.

ריחות “שרופים” או התחממות קיצונית של תיבת ההילוכים

כאשר אתם מריחים שמשהו מסריח מכיוון תיבת ההילוכים, הסיבה לכך לרוב היא נוזל גיר נשרף או שרוף בעקבות התחממות קיצונית שלו. הסיבה לכך עלולה להיות רמה לא מספקת של נוזל גיר, סוג נוזל שגוי או מלוכלך (בגלל שבבים בתיבת ההילוכים – עוד סיבה לדאגה) ודליפה של נוזל.

לסיכום: מנינו כמה סיבות נפוצות וסימנים לתקלות נפוצות בתיבות הילוכים – רגילות ואוטומטיות. בכל מקרה שבו צריכת הדלק שלכם הופכת חריגה, המנוע או הגיר לא מגיב או מתחמם, גשו למכון גירים קרוב וטפלו בתקלה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
חייגו עכשיו